Wymiana młodzieży Polska – Szwecja – Litwa

Zdjęcie grupowe pod Neptunem w GdańskuLubicie może język angielski? Wiem, że wielu z nas na pewno tak. W naszej szkole w tym roku była bardzo dobra okazja do udoskonalenia umiejętności w jego zakresie. W dniach  11- 16 maja br. braliśmy udział w wymianie polsko-szwedzkiej. W ubiegłym roku to my byliśmy w Söderhamn, więc teraz była to rewizyta. Nasza szkoła współpracuje też od dawna z grupą młodzieży z Litwy, która przyjechała do Polski  w tych dniach. Ludzie, których poznaliśmy w przeciągu, tak naprawdę, tych paru dni, okazali się bardzo sympatyczni, przyjacielscy no i otwarci. My pokazywaliśmy im polską kulturę i zwyczaje w naszych domach, w których przebywali w trakcie pobytu.

Oprowadziliśmy ich po najpiękniejszych miejscach naszego regionu. Byliśmy w Szymbarku, widzieliśmy dom do góry nogami, który potem na wykonanej przez nas liście zajmował pierwsze miejsce pod punktem „co mnie najbardziej zaskoczyło”.  Podobnie jak molo i „Krzywy Dom” w Sopocie. Odwiedziliśmy również Gdańsk, a w nim Katedrę Mariacką i wiele innych miejsc. Wędrowaliśmy po lasach Mirachowskich, opowiadając legendy o powstaniu Kaszub i jezior. Pokazaliśmy im też piękne Sierakowice. Część naszych gości była zmęczona długimi wycieczkami, ale z drugiej strony bardzo zadowolona ze zwiedzonych miejsc i poznanych tam ludzi.

We wtorek w gimnazjum odbyła się  kolacja pożegnalna. Grupa ze Szwecji przedstawiła  nam filmy o ich legendach, wykonane przez uczniów biorących udział w wymianie.  Pokazali  zebranym tam rodzicom, ważnym gościom, sponsorom i nauczycielom prezentację multimedialną  o ich świętach i tradycjach. Grupa z Litwy, która przebrana była w stroje ludowe, pięknie śpiewała  przygotowane przez nich wcześniej piosenki, wśród których znalazły się te tradycyjne litewskie, ale także znane wszystkim polskie. Nas wspomógł zespół pieśni i tańca „Tuchlińskie Skrzaty”, który pięknie reprezentował kaszubskie tradycje.

Wolnymi wieczorami spotykaliśmy się w grupach np. oglądając filmy.  Byliśmy tez na pizzy, wspólnych zakupach i wypadach do centrum. Czas, który spędziliśmy z tą młodzieżą granicy był naprawdę rewelacyjny. Dla nas to takie nowe doświadczenie. Zawiązaliśmy wiele nowych przyjaźni, które mamy nadzieję przetrwają, dzięki kontaktowi, który będziemy nadal utrzymywać. Naprawdę się cieszę, że mogłam wziąć udział w tej wymianie. Nie każdy z nas, miał takie szczęście.

Zdjęcia dostępne są w galerii zdjęć.

Weronika Damps, IIIg

powiat-kartuski-logoZadanie publiczne „Dziedzictwo kulturowe naszych regionów”
współfinansowane przez Powiat kartuski.