Rajd Rowerowy

W dobie wszechobecnych komputerów, telewizji i multimediów młody człowiek coraz bardziej zamyka się w “czterech ścianach” ograniczając kontakt ze światem. Sztuką jest odkryć w uczniach iskierkę talentu oraz pasje, które mogliby rozwinąć i w nich się zrealizować.

Projekt „Z rowerem i wędką za pan brat” to alternatywa dla bierności i niechęci do aktywnych form rekreacji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i ich rodziców postanowiliśmy jako Towarzystwo Przyjaciół Ucznia Horyzont przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach ubiegać się kolejny raz o pozyskanie środków na realizację dwóch form spędzania wolnego czasu:

  • Zawody wędkarskie umożliwiające młodzieży realizację ich zainteresowań i pasji oraz kształtowanie zasad zdrowej rywalizacji,
  • Trzydniowy rajd rowerowy „Kaszuby z Rowerlove.pl” jako aktywność, która ma promować turystykę rowerową wśród uczniów szkół podstawowych Gminy Sierakowice.

Rajd rowerowy „Kaszuby z Rowerlove.pl” z założenia miał być wyróżnieniem dla uczniów, promując aktywny tryb życia, nasze szkoły i Gminę Sierakowice.  W rajdzie uczestniczyła grupa 31 uczniów z trzech szkół Gminy Sierakowice: uczniowie Szkoły Podstawowej w Mojuszu, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach. Rajd odbył się w dniach 30.09.2020 – 2.10.2020 roku.

Wyjazd był dla uczniów dużym wyzwaniem, ponieważ trasa liczyła około 50 km: Sierakowice – Mojuszewska Huta – Szklana – Kamienica Szlachecka – Borucino – Zgorzałe – Uniradze (cmentarzysko kurhanowe) – Stężyca – Żuromino – Kamienica Szlachecka – Szramnica – Jelonko – Sierakowska Huta – Sierakowice. Wszyscy uczestnicy po raz pierwszy przejechali tak długą trasę w ciągu jednego dnia. Z zainteresowaniem i zaangażowaniem poznawali mało znane miejsca na Kaszubach.

Rajd „Kaszuby z Rowerlove.pl” zakończył się dla każdej grupy testem wiedzy z zakresu znajomości miejsc, do których dotarliśmy rowerami. Podsumowanie każdego dnia odbyło się w macierzystej szkole dla kolejnej grupy uczniów. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal.

Atrakcją dla uczestników okazały się też prezentacje wypraw rowerowych po Polsce i Hiszpanii. Prezentacje przygotowali opiekunowie – instruktorzy turystyki rowerowej, którzy są doświadczonymi cyklistami: Pani Beata Sildatk ze Szkoły Podstawowej w Mojuszu „Zdobywamy Kolarską Odznakę Turystyczną PTTK”, Pani Jolanta Skierka ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach „Szlak Francuski do Santiago de Compostela” oraz Pani Wioletta Kuczkowska ze szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach „Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo”. Wszystkie te działania  przygotowano w formie warsztatów na temat turystyki rowerowej.

Działania mają zaszczepić w uczestnikach projektu chęć do aktywności rowerowej w przyszłości oraz dbanie o swoją kondycję fizyczną i zdrowie, co doskonale wpisuje się w programy naszych szkół promujących zdrowie.

Swoimi doświadczeniami uczniowie dzielili się na bieżąco na stronach internetowych swoich szkół, a na blogu www. Rowerlove.wordpress.com codziennie umieszczane były newsy.

Współczesna młodzież jest często bardziej nastawiona na bierny wypoczynek niż aktywność fizyczną w wolnym czasie. Rower jest raczej dostępnym środkiem lokomocji, łatwo można na nim się przemieszczać i z ciekawej perspektywy zwiedzać naszą Małą Ojczyznę. Korzyści wynikające z aktywności fizycznej są ogromne i przekładają się na zdrowie i kondycję fizyczną. Przeświadczenie organizatorów o celowości tego typu aktywności oraz doświadczenia rowerowe i pasja dopełniają całości. Chcemy „zarazić” naszą pasją do roweru tak, aby nasi uczniowie zechcieli w przyszłości poznawać dalej Naszą Małą Ojczyznę, Polskę oraz świat z perspektywy roweru.

Towarzystwo Przyjaciół Ucznia Horyzont dzięki środkom pozyskanym w ramach oferty zadania publicznego skierowanej do Gminy Sierakowice, zadbało o napoje, batoniki energetyczne, pełnowartościowy posiłek na trasie, ubezpieczenie, odblaskowe koszulki, pamiątki oraz medale okolicznościowe dla uczestników rajdu. Dziękujemy za zaufanie. Jesteśmy przekonani, że pozyskane środki zostały dobrze ulokowane, a nasi wspaniali cykliści mieli dużo satysfakcji z wyprawy rowerowej i z chęcią będą korzystać z takiej formy aktywności w przyszłości.

Dziękuję wspaniałym opiekunom: Pani Beacie Sildatk, Pani Jolancie Skierka, Pani Łucji Mysz za współpracę i poświęcenie w realizacji naszego projektu „Kaszuby z Rowerlove.pl”. Tylko serce dla dzieci i …pasja do roweru mogą skutkować tak niesamowitym efektem jak ogromna satysfakcja z faktu, że nasze dzieci są zadowolone z zorganizowanej wyprawy rowerowej.

Dziękuję Wam wspaniali cykliści za Waszą obecność oraz Waszym rodzicom za zaufanie i chęć pomocy.

Szerokości!

Odpowiedzialna za realizację projektu – Wioletta Kuczkowska