Kaszuby – dom naszych ojców

kdm-fotoCzłonkowie Towarzystwa Przyjaciół Ucznia „Horyzont” działającego przy Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach od początku roku szkolnego realizowali regionalny projekt edukacyjny „Kaszuby – dom naszych ojców”. Było to zadanie współfinansowane przez Gminę Sierakowice.

Głównym celem działań podjętych w ramach projektu było rozpowszechnienie wśród młodzieży Gminy Sierakowice, a także wśród lokalnej społeczności wiedzy i świadomości na temat dorobku i bogactwa kultury materialnej Kaszubów na podstawie zbiorów muzealnych Muzeum – Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich poprzez realizację konkursu etnograficznego.

kdmMłodzież z gimnazjum w Sierakowicach uczestniczyła w praktycznych warsztatach muzealnych we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie z zaangażowaniem oglądała zgromadzone tam chaty kaszubskie, zwracając uwagę na pochodzenie, metody budownictwa, przeznaczenie, rozkład pomieszczeń, wyposażenie, działanie urządzeń – dawnych sprzętów gospodarstwa domowego. Historię obiektów i ich byłych mieszkańców z pasją przedstawiła pani przewodnik – etnograf Iwona Klinger. Przede wszystkim jednak uczestnicy projektu wybrali się do Wdzydz Kiszewskich wyposażeni w aparaty fotograficzne. Ich zadaniem było w grupach trzyosobowych sfotografowanie w ciekawy sposób wybranego drogą losową obiektu i zgromadzenie na jego temat informacji, które następnie wykorzystane zostały do opisu przygotowanej w kolejnym etapie działań wystawy fotograficznej.

Gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach poświęconych obróbce cyfrowej i edycji zdjęć. Efektem ich pracy była ekspozycja konkursowych fotografii chat kaszubskich. Zdjęcia zostały oznaczone numerami sześciu grup, aby zachować bezstronność osób głosujących.  W tajnym głosowaniu brała udział cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, a także rodzice i opiekunowie podczas spotkania z rodzicami. Oddano 545 ważnych głosów.

Laureaci i uczestnicy konkursu fotograficznego otrzymali nagrody i dyplomy wręczone przez prezesa TPU „Horyzont” panią Iwonę Andraszewicz oraz przedstawiciela Gminy Sierakowice pana Zbigniewa Fularczyka.

Wyniki konkursu fotograficznego zrealizowanego w ramach projektu „Kaszuby  – dom naszych ojców” są następujące:

I miejsce – grupa nr 3: Dagmara Damps, Marta Reclaf, Karolina Malek
II miejsce – grupa nr 2: Paulina Bulczak, Agnieszka Cyman, Emilia Tryba
III miejsce – grupa nr 5: Paulina Dera, Łucja Tryba, Julia Rompa

Serdecznie dziękuję uczestnikom projektu, przedstawicielom władz Gminy Sierakowice, dyrekcji gimnazjum w Sierakowicach i członkom zarządu TPU „Horyzont”, a przede wszystkim współrealizatorom projektu pani Małgorzacie Kostuch i panu Adrianowi Klawikowskiemu za profesjonalizm i zaangażowanie.

Zapraszam także do galerii zdjęć dostępnej po kliknięciu w pierwszy obrazek.

Karina Jaroszewska – koordynator projektu

sierakowice-logo
Zadanie publiczne „Kaszuby – dom naszych ojców”
współfinansowane przez Gminę Sierakowice.