Od 1 kwietnia do 31 grudnia 2013 r. Towarzystwo Przyjaciół Ucznia „HORYZONT” działające przy Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach realizowało projekt edukacyjny pt. „Śladami Dedala – edycja druga”, który był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Inicjatywa była skierowana do młodzieży gimnazjalnej i miała na celu ukazanie atrakcyjnych i alternatywnych form zdobywania wiedzy oraz możliwości świadomego wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. W projekcie wzięło udział 12 dziewcząt i 8 chłopców, którzy mieli okazję poznać różne rodzaje zawodów występujących w lotnictwie, możliwości rozwoju kariery zawodowej i ludzi, którzy osiągnęli w tej branży sukces.
Uczestnicy mieli szereg zajęć z instruktorami partnera projektu, jakim był Aeroklub Słupski. Były to zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, w tym loty zapoznawcze na samolocie szkoleniowym Cessna C150. W dalszej kolejności uczestnicy odwiedzili dwa z największych lotnisk w kraju – Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy i Kraków-Balice im. Jana Pawła II, gdzie mieli okazję poznać jego pracę i funkcjonowanie; jednostkę wojskową Marynarki Wojennej w Siemirowicach i inne miejsca związane z lotnictwem. Na zajęciach z młodzieżą gościli eksperci z różnych szkół i instytucji lotniczych, m. in. z PWSZ w Chełmie, z Technikum 9 Lotniczego w Warszawie, z PWSO z Dęblina i innych. Sporą część zajęć stanowiły przygotowania teoretyczne do zajęć na symulatorze lotu – podstawy fizyki i mechaniki lotu i inne. Ćwiczenia symulatorowe pozwalały szybko sprawdzić, na ile wiedza teoretyczne była dobrze przyswojona, bo braki w wyszkoleniu bardzo szybko wychodziły na jaw. Tutaj praktycznie szkolna metoda oceniania nie była potrzebna, bo każdy z uczestników zauważał swoje błędy sam.
Główny cel projektu został osiągnięty – każdy z uczestników projektu ma dzisiaj większą wiedzę na temat możliwości rozwoju i technik zdobywania wiedzy. Nie chodzi przecież o to, żeby każdy został pilotem, ale żeby bardziej świadomie wybrał dalszą ścieżkę edukacyjną, żeby jego praca w przyszłości dała mu dużo satysfakcji i zapewniła atrakcyjne zarobki. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Czytelników do odwiedzenia strony internetowej www.gimnazjalnysymulator.pl, na której można znaleźć relacje wraz ze zdjęciami z wszystkich działań realizowanych w ramach projektu.
Adrian Klawikowski
koordynator projektu